Spawarki TIG AC/DC - spawanie aluminium
Czyste i estetyczne spoiny - dzięki spawaniu aluminium metodą TIG AC/DC

Podczas spawania metodą TIG (elektrodą wolframową w osłonie gazu obojętnego) łuk spawalniczy powstaje między elektrodą wolframową a materiałem spawanym w osłonie gazu obojętnego. Zazwyczaj jest to argon i ma on zadanie chronić przed utlenianiem nie tylko jeziorko spawalnicze, lecz także nietopliwą elektrodę wolframową.
Spawanie TIG zazwyczaj wymaga użycia materiału dodatkowego(pręty TIG) w celu zapewnienia odpowiedniego połączenia, jednakże są sytuację kiedy można dwa elementy połączyć poprzez stopienie ich krawędzi odpowiednio rozprowadzając materiał rodzimy. W przypadku korzystania z materiału dodatkowego, jest on podawany do jeziorka ręcznie, a nie przez uchwyt spawalniczy, jak podczas spawania migomatem. Dlatego też uchwyt spawalniczy tig ma zupełnie inną budowę niż uchwyt do półautomatu mig/mag.
TECHNIKA SPAWANIA TIG
Spawanie TIG jest stosowane wtedy, gdy ważny jest wygląd spoiny. To z kolei wiąże się ze specjalnymi wymaganiami dotyczącymi precyzji pracy. Spawanie tą techniką jest też bardziej wymagające ze względu na większą liczbę czynników, które należy kontrolować, niż w przypadku pozostałych metod. Podczas spawania elektrodą wolframową spawacz przesuwa uchwyt jedną ręką, podczas gdy druga podaje do jeziorka materiał dodatkowy. To oznacza, że trzeba umieć precyzyjnie operować obiema rękoma i nie można jedną z nich podtrzymywać dodatkowo uchwytu, jak w przypadku spawania MIG/MAG.
Te wymagania sprawiają, że spawanie TIG jest trudniejsze, szczególnie na początku. Jednak po czasie ręce przyzwyczajają się do ruchu typowego dla tej techniki i staje się ona naturalna. Niemniej, trudniejsze zadania wymagające użycia techniki TIG wykonują spawacze specjalizujący się właśnie w tej metodzie.
Podczas spawania TIG uchwyt jest pchany. Materiał dodatkowy można podawać pojedynczymi kroplami lub bez przerwy, tzn. cały czas trzymać drut spawalniczy w jeziorku.