Spawarki migomaty MIG/MAG z pulsem
Spawarka migomat MIG/MAG efektywne spawanie aluminium

Migomat to potoczna nazwa na półautomat spawalniczy czyli urządzenie do spawania elektrodą topliwą (w postaci drutu na szpuli) w osłonie gazów obojętnych (wtedy mówimy o metodzie MIG) lub aktywnych ( MAG)zwana metodą MIG/MAG.
Najpopularniejszy stosowany gaz obojętny to argon natomiast gaz aktywny to dwutlenek węgla oraz mieszanka (Ar/CO2). Jest to metoda zyskująca na popularności w ostatnich latach ze względu na :
- przystępność - półautomat spawalniczy jest łatwy w obsłudze,
- duża prędkość spawania,
- możliwość spawania we wszystkich pozycjach,
- niski koszt spoiwa,
- uniwersalność (spawanie stali, stali nierdzewnej, lutospawanie czy spawanie aluminium)
Spawarka Migomat może być stosowany niemal wszędzie - w przemyśle lekkim, średnim oraz ciężkim, np. budowie statków, produkcji konstrukcji stalowych wszelkiego rodzaju, rurociągów i zbiorników ciśnieniowych. Służy również do napraw i prac konserwacyjnych czy montażowych. Ze względu na swoją uniwersalność, łatwość obsłudze i spawaniu spawarki migomaty często są wybierane również do gospodarstw i warsztatów domowych.
Półautomat spawalniczy jest też powszechnie stosowany do łączenia blach, szczególnie w branży samochodowej, warsztatach blacharskich podczas napraw karoserii.
Każda spawarka migomat charakteryzuje się automatycznym sposobem podawaniem drutu elektrodowego a podstawowymi parametrami są prędkość podawania drutu oraz napięcie.
To co wyróżnia te spawarki migomaty to spawanie MIG pulsem jest to proces w którym wartość prądu spawania zmienia się pomiędzy dwoma wartościami: prądem bazowym a prądem impulsu a płynny materiał(stopiony drut spawalniczy) przenoszony jest do jeziorka spawalniczego w sposób bez zwarciowy i bez odprysków. Dzięki takiemu rozwiązaniu wprowadzamy w materiał mniej energii. Specyficznym rodzajem spawania pulsacyjnego jest tak zwana podwójna pulsacja oferowana przez najnowocześniejsze źródła. Jest to proces w którym prędkość podawania drutu ulega cyklicznym zmianom w ramach określonego zakresu, natomiast parametry spawania synergicznego są tym zmianom podporządkowane.
Metoda ta pozwala uzyskać dobry wygląd spoiny a jednocześnie zapewnia dobry przetop. Jest to proces, który najlepsze efekty daje podczas spawanie aluminium, pozwalając nawet amatorom na osiągnięcie, ładnej i równomiernie ułożonej łuski.
TECHNIKI SPAWANIA MIG
Podczas spawania migomatem głównym narzędziem spawacza jest uchwyt spawalniczy. Służy on do wprowadzania materiału dodatkowego i gazu osłonowego oraz do przekazywania odpowiedniego prądu spawania do elementu spawanego. Najważniejsze parametry związane z techniką spawania MIG/MAG to pozycja spawania, kąt uchwytu spawalniczego, długość wolnego wylotu, prędkość spawania oraz kształt jeziorka spawalniczego.
Najpierw spustem zajarz łuk, a następnie przesuwaj uchwyt ze stałą prędkością wzdłuż rowka spawalniczego. Obserwuj cały czas jeziorko spawalnicze, ale pilnuj też stałego położenia i odległości uchwytu spawalniczego w stosunku do elementu spawanego.
Należy szczególnie skupić się na kontrolowaniu jeziorka spawalniczego. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia niezgodności spawalniczej. W takim przypadku najlepiej jest przerwać spawanie i wznowić pracę po chwili.