Spawarka - jak wybrać najlepszą ? 3 sprawdzone sposoby.

29.03.2024

Tak jak w życiu wiele pozornie łatwych zadań okazuje się w praktyce o wiele bardziej skomplikowanych niż się na początku wydawało, tak i wybór najodpowiedniejszej spawarki nie należy do najprostszych. Każdy z nas ma różne potrzeby spawalnicze i wybranie uniwersalnie najlepszego urządzenia nie jest możliwe.

Analogicznie można zapytać jaki samochód jest najlepszy? Ktoś może zasugerować najnowszy model Ferrari albo Lamborghini i rzeczywiście są to wspaniałe auta, ale czy będą najlepsze do przewożenia materiałów budowlanych albo czy będą dobre dla dużej rodziny?

 

Żeby udzielić satysfakcjonującej i rzetelnej odpowiedzi na pytanie z tytułu trzeba je najpierw doprecyzować i ustalić do jakich prac maszyny będą służyć. W tym artykule skupimy się  na trzech najważniejszych pytaniach jakie należy sobie zadać aby ustalić jaka maszyna będzie dla nas najlepsza.

Spawarka TIG czy MMA a może migomat ?

Punktem wyjścia jest określenie jaki rodzaj spawarki będzie najodpowiedniejszy do naszych potrzeb. Podstawowy podział według metod spawania :

  • MMA
  • MIG/MAG
  • TIG

MMA jest metodą spawania do której wykorzystuje się elektrodę otuloną składającą się z rdzenia elektrody oraz otuliny, która podczas spalania wytwarza gazy chroniące jeziorko przed wpływem atmosfery oraz tworzy żużel, który zabezpiecza spoinę przed zbyt gwałtownym stygnięciem. Powstały na spoinie żużel należy po zakończeniu spawania usunąć. Jest to najbardziej uniwersalna metoda, które nie wymaga żadnego dodatkowego wyposażenia. Powszechnie stosowana zarówno przez profesjonalistów jaki i hobbystów. Dlatego jeżeli szukasz urządzenia do prac naprawczych w terenie, kiedy najbardziej liczy się mobilność i szybkość to spawarka inwertorowa MMA może być najlepszym rozwiązaniem.

MIG/MAG jest metodą, która w ostatnich latach zdecydowanie zyskuje na popularności. Do spawania wymaga elektrody topliwej w postaci drutu na szpulach oraz osłony gazowej. Najpopularniejszy stosowany gaz obojętny to argon natomiast gaz aktywny to dwutlenek węgla oraz tak zwana mieszanka (Ar+CO2).

Migomat, półautomat spawalniczy to potoczne nazwy na urządzenia do spawania metodą MIG/MAG. Spawarka tego typu może być stosowany niemal wszędzie - w przemyśle lekkim, średnim oraz ciężkim, np. budowie statków, produkcji konstrukcji stalowych wszelkiego rodzaju, rurociągów i zbiorników ciśnieniowych. Służy również do napraw i prac konserwacyjnych czy montażowych. Urządzenie tego typu doskonale sprawdzają się w warsztatach samochodowych oraz gospodarstwach domowych.

Jest to metoda spawania, której najłatwiej się nauczyć a swoją uniwersalnością tylko trochę ustępuję metodzie MMA. Przede wszystkim ze względu na potrzebę stosowania osłony gazowej jest bardziej podatna na niekorzystne warunki atmosferyczne tj. wiatr, który czasami może wręcz uniemożliwić spawania na zewnątrz. Dodatkowo dochodzą niezbędne elementy wyposażenia, takie jak :

  • butla z gazem,
  • reduktor.

 

TIG jest metodą do spawania elektrodą wolframową w osłonie gazu obojętnego. Łuk spawalniczy powstaje między elektrodą wolframową a materiałem spawanym w osłonie gazu obojętnego. Zazwyczaj jest to argon i ma on zadanie chronić przed utlenianiem nie tylko jeziorko spawalnicze, lecz także nietopliwą elektrodę wolframową. Spawanie TIG zazwyczaj wymaga użycia materiału dodatkowego w postaci prętów w celu zapewnienia odpowiedniego połączenia jednakże są sytuację kiedy można dwa elementy połączyć poprzez stopienie ich krawędzi odpowiednio rozprowadzając materiał rodzimy. W przypadku korzystania z materiału dodatkowego, jest on podawany do jeziorka ręcznie.

Spawarki TIG najczęściej stosuje się gdy kluczowy jest wygląd i jakość spoiny a więc podczas spawania rurociągów i rur. Jest ona również wykorzystywana w wielu branżach, np. lotnictwie czy blacharstwie, gdzie zachodzi potrzeba spawania materiałów bardzo cienkich lub specjalnych, jak tytan. Jest to najbardziej wymagająca metoda spawania przeznaczona do bardzo konkretnych prac. Tak samo jak w przypadku migomatów również i tutaj dochodzą dodatkowe elementy wyposażenia :

  • butla z gazem,
  • reduktor.

Jeżeli w przypadku tej metody wchodzi w grę spawanie aluminium potrzebne będzie do tego specjalne źródło AC/DC. 

Prąd spawania

Kolejnym krokiem jest ustalenie mocy jaką powinna posiadać spawarka, w tym celu trzeba ustalić przewidywaną maksymalną grubość spawanego materiału. Oczywiście, odpowiedź na powyższe pytania zależy od wielu czynników(rodzaj materiału, typ złącza, pozycja, rodzaju gazu osłonowego itd.), które wymagałyby omówienia w osobnej serii artykułów ale dla uproszczenia przyjmuje się przedział 30 – 40 A na 1 mm grubości spawanego materiału. Jeżeli poszukujesz urządzenia do użytku domowego czy do gospodarstwa domowego lub warsztatu samochodowego to w zdecydowanej większości przypadków urządzenia do 200 A wystarczą i zapewnią odpowiedni zapas mocy.

W przypadku mniejszych zakładów spawalniczych wykonujących lekkie lub średnie konstrukcję stalowe, należy rozważyć urządzenia trójfazowe a przewidywany zakres prądowy urządzeń to 200 - 350 A. 

 

Budżet

Ostatnim kryterium ale równie istotnym jest budżet jaki chcemy przeznaczyć na spawarkę. Dokonując zakupu w sklepie spawalniczym Centromet zyskujesz pewność, że w naszej ofercie znajdują się wyselekcjonowane urządzenia, które charakteryzują się najlepszą ceną do oferowanej jakości.